• Wpisów: 178
  • Średnio co: 5 dni
  • Ostatni wpis: 1 rok temu, 13:21
  • Licznik odwiedzin: 36 860 / 1063 dni
 
destiny3735
 
Hejka.Wpadłam na pomysł,żeby blog był nieco urozmaicony.Dzisiejszy wpis jest o Norwegii.

1.Stolica Norwegii to Oslo, które jest też największym miastem Norwegii.Tu często pada deszcz,ale Norwegowie uważają,że nie ma złej pogody,a jedynie złe ubranie.Brzydka pogoda nie przeszkadza im w uprawianiu sportów.Uwielbiają:bieganie,golf,piłkę nożną,żeglarstwo czy trekking.Narciarstwo natomiast jest ich sportem narodowym.
barcode2.jpg


2.W tym kraju,kiedy dziękujesz za coś,musisz dokładnie powiedzieć za co dziękujesz.Jeśli użyjesz popularnego zwrotu "dziękuję za wszystko" zaliczysz wpadkę.Tam taki zwrot umieszczają tylko na nagrobkach.

3. Å to najkrótsza na świecie nazwa miasta.W języku norweskim oznacza strumyk.Miejscowi mają jednak wielki kłopot-turyści ciągle zabierają im tablicę z nazwą na pamiątkę.
A1.jpg


4.Na zachodnim wybrzeżu Norwegii jest najwięcej fiordów na świecie.Najbardziej znany to Geirangerfjord
m_fld36_budzetowy-geirangerfjord-foto-pixabay-1920.jpg


5.Kuchnia norweska ma dużo potrwa z ryb,krabów i krewetek,ale ulubionymi daniami są też baranina w kapuście czy kotlet z renifera.Norwegowie lubią parówki,które jedzą np.z naleśnikami.

6.Dzień polarny
Od początku maja do końca sierpnia na dalekiej północy Norwegii trwa dzień polarny,a w innych częściach kraju białe noce.

7.Noc polarna
Zimą na północnej części Norwegii zdarza się nawet 60 nocy polarnych z rzędu,czyli aż dwa miesiące nie ma tam słońca.

8.Ogień na niebie
W Norwegii można zobaczyć zorzę polarną.Od października do marca w niektórych regionach widać na niebie migające różowe,turkusowe,zielone lub czerwone fale.Każda z nich jest niepowtarzalna.
1_zorza_polarna_norwegia.jpg


9.U świętego Mikołaja
Laponia to kraina,gdzie mieszka św.Mikołaj.Rozpościera się w kilku państwach:Rosji,Finlandii,Szwecji i Norwegii.
Rovaniemi,czyli miasto,w którym znajduje się dom Mikołaja leży w części Finlandii.

10.W górach skandynawskich znajduje się droga trolli,która nazywana jest też drabiną trolli. Jest to jedna z najbardziej krętych dróg na świecie.Można tam zobaczyć dosyć rzadko spotykany znak drogowy "Uwaga Trolle"
DSC043101.jpg


***************************
To na tyle.Piszcie w komentarzach c,która ciekawostka się wam spodobała lub o której nie wiedzieliście. Jeśli macie inne ciekawostki norweskie możecie się nimi podzielić :) Pozdrawiam :3

  •  
  • Pozostało 1000 znaków
Wyświetlanie: od najstarszego | od najnowszego